O nás

Americké jaro je mezinárodní multižánrový festival, který  se koná každoročně na desítkách míst po celé České republice. Kromě koncertů klasické a jazzové hudby doplňují festival také besedy, výstavy, divadelní představení, promítání filmů, na nichž společně vystupují američtí a čeští umělci a osobnosti z různých jiných oborů.

Americké jaro je unikátní tím, že představuje prvotřídní umělce i v menších městech. Za čtrnáct let existence se akce festivalu uskutečnily na více než 50 místech a každým rokem přibývá několik nových místních partnerů. Posláním festivalu je obohacovat kulturní život mimo velká městská centra. Na koncertech vystupují především mladí hudebníci na začátku své kariéry, ale každý rok představujeme také vyzrálé umělecké osobnosti.

Na festivalu Americké jaro doposud vystoupili osobnosti jako:

Součástí programu jsou navíc koncerty velkých studentských orchestrů a sborů, které se konají ve významných koncertních síních.

Americké jaro inspirovalo řadu dalších hudebních projektů, včetně více než desítky mezinárodních turné umělců, kteří se seznámili právě během festivalu. Bylo mu věnováno několik originálních skladeb, například koncert pro klavír a dechový orchestr s názvem The View from Orohena , který složil Dan Tepfer a který měl světovou premiéru ve Španělském sále na Pražském hradě v roce 2010. Další skladba věnovaná Americkému jaru byla suita pro dechový orchestr a čtyřruční klavír s názvem Americana, kterou složila Joan DeVee Dixon a která byla poprvé představena na Pražském hradě v květnu 2014. 

Americké jaro je dnes jakýmsi středem velkého a stále rostoucího společenství umělců, hudebních a jiných kulturních asociací, místních samospráv a příznivců v několika zemích. Mezi důležité partnery festivalu patří Velvyslanectví USA  v ČR, Ministerstvo kultury, Magistrát hl. města, Knihovna Václava Havla, Jazz Dock, American Pianists Association, American Friends of the Czech Republic a další. 

Festival založil v roce 2006 světově proslulý klavírista Radoslav Kvapil. Do roku 2015 ho řídila Jiřina Rybáčková a v současnosti  je ředitelkou festivalu Zdenka Součková.